Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Połączenie spółek – na czym polega i jak przebiega

28 czerwca 2023 | Rachunkowość | Magdalena Drabik

Łączenie się spółek stanowi narzędzie, które może poprawić funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Przyczyn połączenia może być wiele, m.in. wejście na nowe segmenty rynkowe, uproszczenie struktury w ramach grupy kapitałowej czy też wdrożenie nowego modelu opodatkowania.

Kodeks spółek handlowych wskazuje dwie możliwe metody połączeń tj.:

∑ połączenie przez przejęcie (per incorporationem),

∑ połączenie przez zawiązanie nowej spółki ( per unionem).

Przejęcie

W przypadku metody połączenia przez przejęcie cały majątek spółki przejmowanej przechodzi na inną spółkę (zwaną spółką przejmującą) w zamian za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej. Spółka przejmująca zachowuje byt prawny, natomiast spółka przejmowana w rezultacie zostaje rozwiązana bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego.

Zawiązanie nowej spółki

Ten sposób polega z kolei na zawiązaniu spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek w zamian za udziały lub akcje nowej spółki. Wszystkie spółki łączące się w wyniku połączenia ulegają rozwiązaniu. Utworzony zostaje nowy podmiot.

Dozwolone połączenia

Spółki kapitałowe mogą łączyć się między sobą, a także ze spółkami osobowymi, pod warunkiem, że spółka osobowa nie jest spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną. Spółki osobowe mogą łączyć się między sobą tylko i wyłącznie poprzez zawiązanie spółki kapitałowej. Nie ma możliwości łączenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12607

Wydanie: 12607

Spis treści

Reklama

Zamów abonament